Komentarai 7 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Į Biržos sąrašus įtrauktų bendrovių skelbiamos metų prognozės gali klaidinti investuotojus

spekuliantai.lt | 2006-11-07 | Investavimo ABC | perskaitė: 2395
Į Biržos sąrašus įtrauktų bendrovių skelbiamos metų prognozės gali klaidinti investuotojus Komisija reiškia susirūpinimą, kad du trečdaliai į Biržos sąrašus įtrauktų bendrovių, kurių audituoti metų veiklos rezultatai 30–40 proc. skirias

Komisija reiškia susirūpinimą, kad du trečdaliai į Biržos sąrašus įtrauktų bendrovių, kurių audituoti metų veiklos rezultatai 30–40 proc. skiriasi nuo per ataskaitinius metus teiktų prognozių, neaiškino neatitikimo priežasčių investuotojams

Vertybinių popierių komisija (toliau – Komisija), siekdama įvertinti, ar emitentų atskleidžiama informacija patikima, ar jos pakanka priimant investicinius sprendimus, atliko du tyrimus.

Pirmas tyrimas buvo atliktas norint išsiaiškinti susiklosčiusią finansinės informacijos skelbimo praktiką. Komisija atliko AB „Vilniaus vertybinių popierių birža“ (toliau – Birža) sąrašuose esančių bendrovių 2004 ir 2005 m. skelbtų prognozių, preliminarių rezultatų ir audituotų finansinių rezultatų analizę. Tyrimo rezultatai parodė, kad dviejų trečdalių į Biržos sąrašus įtrauktų bendrovių audituoti metų veiklos rezultatai 30–40 proc. skiriasi nuo teiktų prognozių.

Komisija pabrėžia, kad pagal Biržos prekybos taisykles bendrovės privalo koreguoti savo skelbtas prognozes ir teikti paaiškinimus, jeigu turi pagrindą manyti, kad ataskaitinio laikotarpio veiklos rezultatas nuo paskelbtų prognozių skirsis daugiau kaip 10 proc. Tačiau Komisijos atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad didžioji dalis į Biržos sąrašus įtrauktų bendrovių nesilaiko nustatyto prognozių skelbimo ir jų koregavimo reikalavimų. Pavyzdžiui, 2005-aisiais tik 7 iš 34 savo prognozes skelbusių bendrovių jas koregavo, nors paskelbus audituotus rezultatus 27 bendrovių rezultatai nuo prognozių skyrėsi daugiau kaip 10 proc.

Paprastai bendrovės prognozuoja, kiek pajamų ir kokį pelną jos tikisi gauti. Komisija taip pat nustatė, kad bendrovės, skelbdamos rezultatus, dažnai nenurodo, kokie rodikliai teikiami – jungtiniai (konsoliduoti) ar atskiros bendrovės. Nemažai painiavos sukelia ir apyvartos, pajamų, pardavimų sąvokų vartojimas – vienos bendrovės šiomis sąvokomis vadina tą patį rodiklį, o kitos juos teikia kaip atskirus.

Preliminarūs veiklos rezultatai, skelbiami per du mėnesius nuo metų pabaigos, taip pat nėra tokie tikslūs, kaip būtų galima tikėtis – 2005-aisiais net 13-os bendrovių rezultatai daugiau kaip 10 proc. skyrėsi nuo audituotųjų. Čia vėl primename: jei audituoti rezultatai daugiau kaip 10 proc. skiriasi nuo numatytųjų, bendrovė turi nedelsdama tai paskelbti ir paaiškinti, dėl ko susidarė skirtumas.

Komisija taip pat atliko apklausą – visiems investuotojams, finansų analitikams, finansų makleriams buvo suteikta galimybė pareikšti savo nuomonę, ar viešai skelbiamos informacijos jiems pakanka investiciniam sprendimui priimti, ar ta informacija išsami ir patikima. Nors apklausoje respondentų buvo nedaug, tačiau beveik visi jie yra rinkos patirtį turintys asmenys (žurnalistai, konsultantai, investuotojai) – todėl gautos pastabos ir išryškėjusios tendencijos yra svarbios:

1. Dažniausiai pasitelkiamas informacijos šaltinis yra Biržos interneto svetainė, ne ką atsilieka ir Komisijos, tarpininkų interneto svetainės, laikraščiai. Pačių bendrovių interneto svetainės, kurios turėtų būti vienas iš pagrindinių informacijos šaltinių, deja, nėra tokios populiarios. Bendrovėms derėtų sekti Vakarų Europos bendrovių pavyzdžiu ir savo interneto svetainėse skelbti daugiau informacijos.

2. Atsakydami į klausimą, kokios informacijos trūksta, respondentai vardijo, kad nepakanka informacijos apie
išskirtinius bendrovės ir su ja susijusių asmenų verslo sandorius,
didelės vertės ilgalaikio turto perleidimo sutartis,
stambios bendrovės turto dalies įkeitimo ar nuomos sutartis.
Trūksta informacijos ir apie tarpinius veiklos rezultatus- pasigesta ketvirto ketvirčio ataskaitos.

3. Respondentų nuomone, patikima yra tik Komisijos ir Biržos interneto svetainių informacija. Jie teigia, kad bendrovių ataskaitose skelbiami rezultatai būna netikslūs, informacija neišsami. Ypač daug kritikos teko bendrovių skelbiamoms prognozėms. Taip pat pasigesta bendrovių komentarų, kaip vykdomi numatyti planai.

Kodėl svarbu, kad bendrovės skelbtų investiciniams sprendimams priimti naudingą informaciją? Bendrovių prognozuojami finansinės veiklos rezultatai daro tiesioginę įtaką dalyviams – formuoja jų lūkesčius ataskaitinių metų eigoje. Tai, kad prognozės nepasitvirtina, t. y. paaiškėja žymus neatitikimas tarp planuotų ir jau audituotų rezultatų, tai, kad neskelbiama kaip įgyvendinami bendrovės veiklos planai, žlugdo rinkos dalyvių pasitikėjimą vertybinių popierių rinkos viešai prieinamos informacijos patikimumu. Vertėtų priminti, kad klaidingų lūkesčių formavimas gali būti traktuojamas kaip investuotojų klaidinimas.

Komisija, vykdydama savo tiesioginę funkciją – užtikrinti efektyvią vertybinių popierių rinkos veiklą ir investuotojų apsaugą – ir siekdama, kad pagerėtų prognozių ir preliminarių rezultatų skelbimo kokybė:

1. Atkreipia Biržos sąrašuose esančių bendrovių dėmesį į atlikto tyrimo rezultatus ir pabrėžia, kad jos turi investuotojui pateikti tik aiškią, tikslią, patikimą ir palyginamą informaciją, taip pat nuosekliai laikytis visų Biržos taisyklių nuostatų:
a. tikslinti prognozes,
b. aiškinti, jeigu keičiasi prognozių prielaidos,
c. aiškinti, kodėl audituotas metinis rezultatas skiriasi nuo preliminaraus.

2. Toliau bendradarbiaus su Birža ir sieks, kad Birža, konsultuodama ir šviesdama bendrovių vadovus, akcentuotų prognozių, preliminarių rezultatų skelbimo tvarką ir jų tikslumo svarbą. Be to, bus skatinama nustatyti skelbiamos informacijos tikrinimo gaires, kad būtų galima kontroliuoti, ar vienareikšmiškai suprantami rodikliai, ar išsami ir palyginama informacija.

3. Rekomenduoja, kad prognozes paskelbusi bendrovė, teikdama tarpinius veiklos rezultatus, pakomentuotų, ar prognozės bus įgyvendintos. Jei ne, išdėstyti priežastis.

Informaciją maloniai suteikė Vertybinių popierių komisija. Tyrimo prezentaciją galima rasti ČIA

Taip pat skaitykite

Kiek dažnai verta peržiūrėti investicinio portfelio sudėtį?

Pagrindiniai prekybos CFD principai

Rinkos psichologija: mitas apie racionalų investuotoją

Su akcijomis susietos CFD leidžia taikyti finansinį svertą ir uždirbti iš kainos skritumo

2014-05-14 | Investavimo ABC 2014-03-04 | Investavimo ABC 2014-01-13 | Investavimo ABC 2013-12-16 | Investavimo ABC

Komentarai



2006 11 07 19:46     #395
va, uzteks mus mulkint bet ar imone privalo skelbti prognozes?
2006 11 07 20:21     #396
Idomu kurios bendroves koregavo skelbtas prognozes o kurios ne ozingoff
2006 11 07 22:12     #397
na cia dar baika, o kaip su veiksmais kuriuos galima pavadinti amnipuliavimu rinka, (panikos kelimu) - paskutinis variantas vienos FMĮ pranešimas apie KBL delistingavimą?
2006 11 07 22:37     #398
nu cia dar ne tragedija, geriau ka nors darytu tokiais atvejais kaip kad buvo su LNS: VPK „Linui“ už pažeidimus laiku neatskleidus esminių įvykių skyrė 10 tūkst. litų baudą (papildytas). Manau kad zmoniu nuostoliai buvo zenkliai zenkliai didesni nei tie 10k baudos...
2006 11 07 23:44     #399
ukio bankui bauda siulau kalt uz tai kad beveik dvigubai prognozuojama pelna virsija... kas ten dirba, jei nemoka nuo savo prognoziu ir planu nenutolt
2006 11 08 12:49     #400
O ar yra kox nors dokumentas tiksliai apibreziantis visus reikiamus paskelbti bendroves duomenis? Apyvartos, pajamu, pardavimu savoku vartojima?
2006 11 08 12:58     #401
Yra apibrėžta "Esminio įvykio" sąvoka: http://www.lsc.lt/lt/index.php?fuseaction=acts.view&id=24

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital