Indija. Svaiginantis smilkalų kvapas

Nojus | 2008-05-13 15:59 | perskaitė: 967
Indija. Svaiginantis smilkalų kvapas Indija, kaip atskiras regionas, seniai vilioja investuotojus. Ne vienas iš mūsų turi prisipirkęs BRIC fondų. Matyt, ne be reikalo. Indija turi galimybę ta

Indija, kaip atskiras regionas, seniai vilioja investuotojus. Ne vienas iš mūsų turi prisipirkęs BRIC fondų. Matyt, ne be reikalo. Indija turi galimybę tapti trečia stipriausia pasaulio ekonomika.

Indijos ekonomika iš tiesų labai sparčiai auga: vystoma infrastruktūra (skiriami milijardai GBP), didėja TUI, auga vartojimo prekių paklausa ir pasiūla. Taip pat akcentuojamas ir gyventojų (vartotojų) skaičius bei spartus jo augimas, bet apie jų perkamąją galią šiandien dar geriau kalbėti santūriai. Tačiau ir Indijos ekonomikoje matomi tempo lėtėjimo. Tad kyla klausimas, ar dar turėsime ankstesnę investicijų grąžą?

Nuo 2006 m. kovo iki 2007 m. kovo Indijos BVP augo 9.6 %. Nuo 2007 m. kovo iki 200 m. kovo – jau 8.7%. Ekonomikos augimą sąlygojo monetarinės politikos sugriežtinimas, kas leido atsigauti rupijai. Tačiau spartus augimas iššaukė didelės infliacijos grėsmę. Ekonomistai prognozuoja, kad 2008 m. Indijos BVP augs 7.4%-8.3%. Kaip vieną lėtėjimo faktorių, jie pažymi aukštas palūkanų normas infliacijai reguliuoti.

Šių metų vasario indeksų kritimus, anot analitikų, sąlygojo itin spartus (70%) indeksų augimas 2007 metais, t.y. sulaukta “normali” korekcija - SENSEX 30 nukrito apie 19%.



SENSEX indeksas (šaltinis: Bloomberg)



Ir čia analitikų nuomonė išsiskiria: 1) ir toliau bus kritimas sąlygotas JAV paskolų krizės; 2) korekcija labai laikina, nes Indijos ekonomika dar augs ir augs, BVP matysim ne mažiau 9%. Bet po dviejų metų. Keisti tie analitikai. Per du metus ir JAV gali visiškai atsigauti. Čia labai paprasta prognozuoti. Galiu drąsiai teigti, kad ir Lietuva per 2 ateinančius metus atsigaus: ir BVP bus 8-9% ir infliacija 2-3 proc.

Žodžiu, dėl Indijos dainuojama ta pati dainelė: dabar akcijų kainos yra patrauklios (nors dar gali būti ir pigiau), investuoti reikia ilgam periodui, įvertinti ir prisiimti riziką. Kur aš tai girdėjau? Ar tik ne Verslo žiniose apie situaciją Lietuvoje skaičiau?

Prognozuojama, kad labiausiai vystysis IT sektorius (apie tai rašė jau prieš 10 metų). Hm, manding, IT sektorius, apskritai, savyje “užprogramuotas” tik vystytis. Priešingu atveju – pasaulinis ekonominis kolapsas. Ir Indija čia jokia išimtis, kad būtų galima Indijos IT sektorių vertinti kaip itin perspektyvų ir to pagrindu stumdyti BRIC fondus naivuoliams.

Bet kokiu atveju, sava galva renkantis į ką investuoti Indijoje, galima sulaukti tikrai įspūdingų rezultatų. Šiais laikais jau reikėtų peržiūrėti sąvokos “Emerging Markets” prasmę. Tokios rinkos kažkaip yra labiau prognozuojamos ir iš jų tikrai galima tikėtis arba visai nesitikėti tokių siurprizų, kokį visam pasauliui pateikė JAV. Jei Indija (Lietuva, Lenkija, etc) staiga “sugriūtų”, tai viso pasaulio ekonomikų tai neįtakotų. Na Indija su savo milijardu gyventojų tai įtaką padarytų, bet vis tiek ne tokią, kokia yra JAV trilijonų orinių dolerių pasekmė viso pasaulio rinkoms.

Žodžiu, stiprėjanti Indijos rupija tikrai leis stiprėti ekonomikai ir rinkoje tikrai bus galima rasti patrauklių bendrovių investavimui. Čia jau pagal chrestomatiją galima sakyti, kad geriausia investicija galėtų būti su vidaus vartojimu susijusios įmonės. Nors... kol “dantų kabinetai” tenai vis dar po atviru dangumi, čia pat ant šaligatvio, tol su augančiu vartojimu artimiausiu metu nesusidursim. Nebent vakarų turistai kiltels BVP. Bet prie stiprėjančios rupijos tai irgi bus sunkiau.

Egzotika visada vilioja, bet antra vertus, ar pakankamai išsamiai ištyrinėjom galimybes “arčiau savęs”.

Komentarai



Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital