Komentarai 10 Siųsti draugui Spausdinti Vertinimas Neįvertintas

Užsidirbkit su malonumu

Nojus | 2008-04-22 | Rinkos aktualijos | perskaitė: 5127
Užsidirbkit su malonumu Kad vynas gali būti viena iš alternatyvaus investavimo rūšių, pats atradau visiškai neseniai, noriu tuo pasidalinti ir su jumis (jei kam tai ir ne naujien


Kad vynas gali būti viena iš alternatyvaus investavimo rūšių, pats atradau visiškai neseniai, noriu tuo pasidalinti ir su jumis (jei kam tai ir ne naujiena, tai galės irgi pasidalinti žiniomis). Finansų analitikai siūlo į savo portfelius diversifikavimo tikslais įtraukti ir vyną. Ir netgi yra specializuotis biržos.

Rinka

Patys brangiausi vynai yra iš Prancūzijos, bet Pietų Amerikoje, Afrikoje, Australijoje ir net Naujojoje Zelandijoje gaminami vertę ir paklausą rinkoje turintys vynai. Tiesa, Naujojo pasaulio investicinių vynų rūšių yra labai mažai. Tokios šalys, kaip Australija ir naujoji Zelandija, turi tik po 1-2 investicinių vynų rūšis. Vynas yra išskirtinė prekė, jo vertė daugeliu atvejų priklauso nuo jo skonio, kurį įtakoja daugelis sąlygų: sunkus darbas, vyndario ir degustatoriaus nusimanymas, dirvos kokybė, kritulių gausa, oro temperatūra ir saulėtumas. Pasaulyje yra virš 70 investicinio vyno rūšių. Sakoma, kad tai brangi investicija, nes tokių vynų kainos vidutiniškai yra apie kelis šimtus eurų už dėžę (dėžė yra vyno rinkos lotas, dėžėje yra 12 butelių). Tačiau mes jau žinome, kad absoliutus skaičius dar nenusako brangumo/pigumo. Mes vertinam pagal tai, kokios grąžos galima tikėtis iš investicijos. Vyno rinka turi realaus pagrindo būti investiciniu instrumentu, leidžiančiu padidinti savo kapitalą. Pasaulyje yra net fondai, investuojantys nemažą dalį (neturiu informacijos kokia tai dalis) fondo lėšų būtent į vynus. O pagrindą investavimui sudaro didėjanti pasaulinė vyno paklausa tuo pačiu nedidėjant pasiūlai (vynuogynų plotai yra riboti, bei didelė priklausomybė nuo gamtinių sąlygų).
Praeito amžiaus pabaigoje įsteigtas Liv-ex (London International Vintage Exchange) indeksas gali akivaizdžiai paliūdyti apie investicijų grąžą.


1 pav. Liv-ex 100 Pagrindinis vyno industrijos indeksas.
Skaičiai iliustracijai:
2001.07.01- 2002.07.02 padidėjo 9.55%.
2002.07.02-2003.07.01 sumažėjo 3.97%
2003.07.01-2004.07.01 sumažėjo 0.87%
2004.07.01-2005.07.01 padidėjo 4.74%
2005.07.01-2006.07.01 padidėjo 58.16%
2006.07.01-2007.07.01 padidėjo 53.95%
2007.03.01-2008.03.01 padidėjo 33.7%
Per visą periodą – 172.5%, kai tuo tarpu DJIA per tą patį periodą padidėjo tik apie 16.5%

Kitas indeksas, patvirtinantis geras rinkos perspektyvas yra WAM Fine Wine Fund indeksas. Nuo savo įsteigimo 2006 m. rugsėjo mėn., fondo grąža yra 40 %. Tiesa, jo istorija dar trumpesnė, nei Liv-ex indekso, todėl objektyvizuoti pelningumo potencialą gana sudėtinga.
Viena iš svarbių vyno rinkos ypatybių yra ta, kad vyno kainos praktiškai visiškai nekoreliuoja su pasaulinėmis obligacijų ar akcijų rinkomis. Jau vien dėl to tai yra puikus diversifikavimo instrumentas.
Tačiau nėra investicijos be rizikos, taip ir vyno rinka turi savo riziką (ir joks Ariel’is čia nepadės). Vienas iš rizikos veiksnių yra maža (palyginus su akcijų rinkomis) apyvarta, taip pat paklausa priklauso nuo valstybių politikos, regionų krizių, kurių metu apribojamos turtingesnio žmonių sluoksnio perkamosios galios; stichijų smūgių.
Šioje rinkoje išlieka labai svarbūs subjektyvios priežastys: vynų kainas įtakoja mados ir skoniai. Taip kaip neverta investuoti į pigius vynus; taip pat nereikia pasikliauti tais vynais, kurie kažkada parodė staigų kilimą, nes jis galėjo būti sąlygotas to laiko mados, kuri gali daugiau niekada ir nepasikartoti arba ypatingomis oro sąlygomis. Istorijų apie kelis kartus pabrangusį vyną yra labai daug. Nereikia to priimti už gryną pinigą, bet antra vertus, tikrai galima nusipirkti tokį lotą, kuris staigiai gali pabrangti šimtais procentų. Tai laimės dalykai, bet jų pagrindu investicinis planas nesudarinėjamas.

Investavimas


Akivaizdu, kad tokie vynai neperkami “Maximoje”. Todėl čia dar atsiranda kitas galvos skausmas – kokį tarpininką pasirinkti. Rekomenduojama rinktis solidžius, gerai žinomus brokerius arba aukciono namus. Daugiausia tokių tarpininkų yra Čikagoje ir Londone.
Mėgstantys, kad “gyslomis” ne tik vynas sparčiai tekėtų, bet ir adrenalino dozės, gali pasirinkti ne išpilstytą vyną, o dar statinėse esantį vyną (en primeur). Tai būtų tarsi vyno ateities kontraktas (fjučeris).
Skirtingai nei vertybinių popierių rinka, vyno nėra reguliuojama, todėl perkant kokią nors vyno rūšį, reikia pasižiūrėti kokios to paties vyno kainos pas kitus tarpininkus. Čia gali būti skirtumai labai reikšmingi. Tad gali būti, kad imsit ir permokėsit, kai “už kampo” kur kas pigiau už tą patį.
Investavimas į vyną turi vieną labai objektyvų minusą: vyno nebūna elektroniniame variante. Jis visada skystas, šlapias, supilstytas į butelius ir reikalauja priežiūros. Draudimo, pristatymo išlaidos, specialių patalpų ir spintų laikymui įrengimas – visa tai yra su turto įsigijimu susijusios išlaidos. Čia Jums ne 0.12% sandorio komisinių. Bet visa tai dar įveikiama.
Kur kas sunkiau yra su tuo, ko nusipirkti neįmanoma. Tai kantrybė. Investuoti į vyną gali tik kantrūs žmonės, nes vidutinė investavimo trukmė yra apie 10-40 metų (gali būti ir mažiau). Ne kiekvienam spekuliantui tai įmanoma... Jau vien pagalvojus apie tai, kad 40 metų laikytas vynas staiga gali tapti beverčiu “rašaliuku” dėl kokio nors degustacijos guru užgaidų (Geriems vynams tai nutikti maža rizika). Tai tokio dalyko kaip diversifikavimas pamiršti ir čia negalima. Todėl investuoja paprastai fondai, o ne fiziniai asmenys. Pastarieji dažniausiai vadinami kolekcionieriais.
Nežiūrint daugelio povandeninių uolų, investavimas į vyną traukia vis daugiau investuotojų, kas pastebimai padidino rinkos likvidumą. O šiais globaliai neramiais laikais, kai prognozuojama ilgesnė, nei anksčiau buvusios, krizė, vyno rinkoje galima grąža yra tiesiog neįsivaizduojama gretinant su VP rinka.
Šita rinka irgi turi savo blue-chip’us (jie ir sudaro indeksą Liv-ex 100). Tad pirmą kartą įtraukiant į savo portfelį šią alternatyvą, geriausia tokius vynus ir rinktis.
Aukščiausiai vertinami Bordeaux vynai. O Bordeaux Premier Cru yra pati aukščiausia klasifikacija. Bordeaux vynų kainos rinkoje nuo 2004 iki 2006 metų kilo nuo 33% (Talbot) iki 417% (Ausone). Čia grubūs pavyzdžiai, nes rinkoje svarbu ne tik vyno pavadinimas, bet ir pagaminimo data. Tačiau diversifikavimui pats tas.
Jau minėta Liv-ex yra vadinama birža, nes buvo kurta VP biržų pagrindu. Todėl labiausiai pripažįstama investuotojų ir čia yra pačios didžiausios apyvartos vyno rinkoje.

Niuansai

Bordeaux, Burgundy, Liv-ex... Gražios ir geografiškai tolimos sąvokos. Be atskiro pasiruošimo į šią rinką įeiti sunku. Tačiau ir čia, Lietuvoje, anot mane šiuo klausimu konsultavusio “Vyno Klubo” konsultanto bei Lietuvos somelje asociacijos prezidento Arūno Starkaus, Lietuvoje yra sąlygos investuoti į vyną. Gal ne tokios plačios kaip, sakysim, Prancūzijoje, bet praeiti “pradžiamoksliui” tikrai pakankamos. Lietuvoje dar nėra praktikos, išskyrus pavienius atvejus, investuoti į vynus tikintis gauti realią grąžą iš kainų skirtumo. Paprastai, investiciniai, arba gal tiksliau, kolekciniai vynai nusėda kolekcininkų rūsiuose, kad vėliau, progai pasitaikius, būtų maloniai išgerti.
Investicinių vynų kainos prasideda nuo 100 lt/but. (Porto vynai). Tad investicijoms didelės grynųjų sumos nebūtinos. Taip pat nereiškia, kad brangūs vynai (nuo 1000 lt/but.) bus pelninga investicija. Vyno kaina ateityje priklauso nuo jo savybių išsilaikyti ilgai. Šios savybės priklauso nuo objektyvių faktorių, t.y. nuo gamtos sąlygų derliaus metais. Todėl, kiek laiko gali išsilaikyti vynas neišgertas, nustatoma gana anksti ir tai įtakoja jo kainą rinkoje. Galintys ilgai stovėti vynai išperkami labai greitai, jų kainos kyla stipriai. Gali rinkoje susiklostyti situacija, kai kokios nors rūšies vyno nėra pasiūloje. Tada net sunku nustatyti tokio vyno kainą.
Mažas niuansas, Rose vynai nėra investiciniai. Jų “galiojimo laikas” yra labai trumpas, juos reikia greitai išgerti. Todėl nėra brangių Rose tipo vynų.
Nors ir egzistuoja pasaulyje dvi vynų biržos, vis tiek didžiausią investicinių vynų apyvartą, pasak p. A.Starkaus, sudaro aukcionai. Priešingai nei akcijų rinka, vyno rinka nemėgsta anonimiškumo. Vynas perkamas ir parduodamas per tarpininkus, kolekcionieriams patarinėja būriai konsultantų. Todėl rinka nemėgsta kai vynas “išeina” iš analitikų “stebimos teritorijos”. Sakysim, aš investavau į kokį nors Bordeaux en primeur, supilstė į butelius ir pristatė į mano rūsį. Po kelių metų, aš išstatau vyną aukcione arba biržoje. Automatiškai pirkėjams kyla klausimai: kur ir kaip buvo laikomas vynas? Ir kas galėtų patvirtinti, kad tikrai jis buvo laikomas tinkamai? Lietuva dar nėra tas kraštas, kuris garsėtų pasaulyje ir vyno kolekcionieriais. Todėl mano pasiūla atsiduria po padidinamuoju stiklu. Nežiūrint į iškilusius klausimus, specialistai turi ir vizualių priemonių nuspręsti apie tai, kaip vynas buvo laikomas: etikečių spalva bei vyno kiekis butelyje. Ir nepaisant visų niuansų bei griežtos rinkos specifikos, man pavyktų parduoti vyną už norimą arba arti norimos kainos, nes rinka yra labai likvidi: paklausa viršija pasiūlą. Dar reikia pridurti, kad į paklausos formavimą įsitraukė tokios šalys kaip Kinija (ir vėl ta Kinija!), kur vartojimo pajėgumai tik didėja.
Tačiau labai norint, įsukti spekuliacinį verslą vyno rinkoje yra, iš principo, nesudėtinga. Schema būtų tokia: perkamas en primeur (fučeris), supilstytas į butelius ir uždarytas į dėžes, vynas pristatomas ne į Jūsų rūsį, o specialias vyno saugyklas (mūsiškai, depozitoriumus), kur vynas gali stovėti tiek kiek reikia ir kiek Jūs už tai mokėsite. Tokie vyno rūsiai Vakarų Europoje yra žinomi, tad išvengiama vyno “išėjimo iš rinkos zonos” nepatogumo.
Kaip ir akcijų rinka, vyno rinka taip pat pagrįsta lūkesčiais, kuriuos nuvilti gali paskutinių metų derlius, kai vynas gali pasidaryti nebe toks ilgalaikis, kaip ankstesnių metų. Tada kainos, be abejo, sumažėja. Bet didelių kainų svyravimų rinkoje nėra dėl sąlyginai negausios pasiūlos.

Rūsys


Labai svarbi investavimo sudėtinė dalis, todėl keli žodžiai ir apie vyno rūsius.
Be abejo, vynas rūsyje turi gulėti. Negali būti vibracijos ir agresyvių kvapų. Rūsyje turi būti pastovi 12-13 laipsnių Celsijaus temperatūra. Dideli ir staigūs. temperatūrų svyravimai sudaro didžiausią grėsmę bręstantiems vynams. Todėl keisti vyno aplinkos temperatūrą privalu palaipsniui. Balti vynai labiau jautresni temperatūrų svyravimams. Specialistai pataria baltą vyną laikyti 18 laipsnių Celsijaus temperatūroje.
Svarbus yra ir rūsio apšvietimas. Didžiąją dalį vynai praleidžia tamsoje, bet kai aplankote savo kolekciją, tai geriausią ją apžiūrėti prieblandoje. Labiausiai šviesos bijo seni ir putojantys vynai. Tokius geriausia apžiūrinėti romantiškai – su žvakėmis.
[img][/img]
Maža to, drėgmės lygis yra irgi labai svarbus. Idealios sąlygos vynui yra esant rūsyje gerai ventiliacijai bei 70-75 % drėgmės. Esant žemesnei nei 50 % drėgmei, išdžiūva vyno kamščiai. O tai jau ir profanui žinoma, kad negerai.

Vynas, kaip investavimo instrumentas, anot kai kurių analitikų turi dideles perspektyvas, ypač kai finansų rinkoje laukiama didžiulė krizė. Antra vertus, kai vynas pasidarys ne tik investiciniu, bet ir spekuliaciniu instrumentu, jo patrauklumas gali sumažėti dėl tų pačių priežasčių, dėl kurių dabar turime JAV NT paskolų krizę (na bet aš čia per toli į ateitį žvilgtelėjau, kiek tik mano tirščiai traukia).

Na o jau pačiu blogiausiu atveju, tai tą vyną galima gi su malonumu išgerti.


Sėkmės investuojant!
©Nojus

Taip pat skaitykite

Paskolų tipai: ką derėtų žinoti?

Trūkstamą pinigų sumą gali finansuoti paskolų bankas

Paskola suteikia galimybę įsirengti svajonių namus

Paslaugos, padedančios efektyviau valdyti verslą

2019-02-06 | Rinkos aktualijos 2018-09-07 | Rinkos aktualijos 2018-06-06 | Rinkos aktualijos 2018-01-09 | Rinkos aktualijos

Komentarai



2008 04 22 14:54     #3310
O į degtinę galima investuoti?
2008 04 22 14:56     #3311
be abejo, ir be koreliacijų ir be svyravimų - 40 proc. momentinė garantija.
2008 04 22 14:56     #3312
Spekuliantams irgi vertetu pasidomet As atradau sita investavimo krypti kazkaip atsitiktinai... nuvejau i viena vyno parduotuve pirkt dovanos klientui ir mane nuvede i prabangiu vynu kamarele. Dave koki tai balto vyno buteli, kuris kainavo ~3k LTL bet taip ir pasake - sito nebeturim, galima nusipirkti tik sutarus su savininku ir tai reiskia, kad jis automatiskai pabrango bent 500 LTL... Zodziu idomus uzsiemimas, siek tiek kenkiantis sveikatai
2008 04 22 14:58     #3313
Degtinės niekas nesugebėjo išlaikyti ilgiau, nei jos kaina pakyla. Paskutinis investuotojas į degtinę mirė... užspringęs seilėmis.
2008 04 22 15:59     #3314
O kaip konjakas ? Su galiojimu problemų turėtų būti mažiau.
2008 04 23 10:52     #3321
"you have to be prepared to literally drink your losses" http://online.wsj.com/public/article/SB117227639734517870-phWPgwwzqCXwYPR2wLvAlxmdMLM_20070302.html?mod=mktw http://www.forbes.com/forbes/2007/1210/178.html?feed=rss_news
2008 04 23 15:20     #3322
investicijos i vynus priesingai, nei VP, kad ir po 40 metu tapus beverciu vynu, tai ji galima butu kaip minimum ishgerti, nors tokia paguoda. o kaip vp tampa bevertes, tai nieko nebepadarysi.. net nepaciupinesi
2008 04 24 11:34     #3325
Geraiusiai investuoti i cigaretes, akcizas bus keliamas bus, garantuotas 20% pliusas dat pora metu i prieki..
2008 04 24 15:05     #3326
...ir lašelinė onkologiniam skyriuje....
2017 01 13 09:48     #36328
 I found your website site on search engines and look at some of the beginning blogposts. Always maintain the great perform. I merely further upwards the Feed to my personal YAHOO Reports Readers. In search of ahead to examining more through people later on! …

Ekonominis kalendorius

Prekybos statistika realiu laiku

Techninės analizės įrankis

Privatumo politika Reklama Kontaktai Paskolos RSS RSS
© 2006-2024 UAB All Media Digital